Opony to kluczowy element pojazdu. Odpowiednio dobrane zapewniają doskonałą przyczepność, co zwiększa bezpieczeństwo i komfort jazdy. Wielu kierowców zakłada sezonowe, ale coraz więcej osób wybiera na opony całoroczne. Które lepiej wybrać? Jak jeździ się na oponach dostosowanych do używania zimą i latem?
Opony sezonowe — czy warto?
Opony sezonowe to te, które dostosowane są do konkretnych warunków pogodowych. Wymagają wymieniania 2 razy w roku, jeśli chcemy jeździć bezpiecznie. Dzielimy je na
- opony letnie — są zrobione z twardej mieszanki gumy, odporną na wysokie temperatury, a płytki bieżnik zapewnia lepsze osiągi na suchej i ciepłej nawierzchni;
- opony zimowe — są zrobione z miękkiej mieszanki i mają głębszy bieżnik, co zwiększa przyczepność na mokrej nawierzchni, śniegu i lodzie.
Jeśli zdecydujemy się na taki typ opon, to konieczna jest zmiana, kiedy tylko zmieni się pogoda.
Cechy opon całorocznych
Opony całoroczne są zaprojektowane do użytku w każdych warunkach pogodowych. Mają głębszy bieżnik i bardziej elastyczną mieszankę gumy niż opony letnie, a przy tym doskonale sprawdzają się na suchym terenie.
Takie ogumienie świetnie sprawdza się w naszym klimacie, dlatego korzysta z niego wielu polskich kierowców. Szczególnie cenione są późną wiosną i wczesną jesienią, kiedy jednego dnia jest bardzo ciepło i słonecznie, a kolejnego poruszamy się po zimnej, mokrej nawierzchni. Stawiając na opony wielosezonowe, nie musimy pamiętać o zmianie, a pogoda nie jest zaskoczeniem. Doskonałym wyborem mogą być np. opony całoroczne Dębica.
Co ile wymieniać opony?
Dla opon sezonowych moment wymiany wyznacza zmiana pogody. W przypadku opon całorocznych jest inaczej. Należy obserwować ich wygląd i stopień zużycia. Głębokość bieżnika nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm. Problem będzie widoczny gołym okiem, ale też w czasie jazdy. Z czasem opona traci przyczepność, a sterowanie samochodem staje się trudniejsze. Problemem jest też wyższy poziom hałasu. Ścieranie zależne jest od sposobu jazdy, nawierzchni i ilości przebytych kilometrów.
Należy też zwracać uwagę na rok produkcji. Opony całoroczne zaleca się wymieniać po 5-6 latach, nawet jeśli były niewiele eksploatowane i wydają się dobre. Po takim czasie nie ma już gwarancji producenta, że ogumienie będzie wciąż sprawne. Regularne zmienianie opon pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze.
Czy można samemu wymienić opony całoroczne?
Teoretycznie możliwe jest samodzielne wymienienie opon całorocznych, ale wówczas producent nie może zapewnić bezpieczeństwa. Nie wystarczy zmienić ogumienie. Należy jeszcze wyprofilować koło i upewnić się, że zostało prawidłowo założone. Lepiej jest skorzystać z usług wulkanizatora, który ma wieloletnie doświadczenie. Oprócz założenia nowych opon sprawdzi on też inne elementy pojazdu.
Aby mieć pewność, że auto po zmianach nadal będzie w świetnym stanie, warto postawić na najlepszych dostawców części zamiennych, a kupując wszystkie potrzebne produkty w jednym miejscu, mamy gwarancję kompatybilności części.
Wybierz najlepsze opony całoroczne — Dębica
Rodzajów opon całorocznych Dębica jest bardzo dużo, dlatego trzeba wybrać odpowiedni do naszego samochodu model. Decyzja powinna być uzależniona od używanego samochodu, bo to do niego musimy dopasować rozmiar ogumienia. Przed zakupem sprawdź, jaka jest średnica i szerokość opony. To klucz do bezpieczeństwa i komfortu.
Wybierając opony całoroczne Dębica, zwróć uwagę na kilka istotnych parametrów:
- indeks prędkości i nośność, które określają maksymalne obciążenie i prędkość, jaką opona może wytrzymać;
- oznaczenie „M+S” (Mud + Snow), sugerujące ich przydatność w błocie i śniegu;
- poziom hałasu;
- klasa ścieralności.
Pamiętajmy, że trwałość i odporność na zmienne warunki to nie wszystko. Tylko, jeśli opony całoroczne Dębica Navigator 3 pasują do auta, zapewnią kierowcy komfort. Szeroki wybór opon całorocznych Dębica znajdziesz w internetowym sklepie motoryzacyjnym Inter Cars.