Poznaj rynek
Pierwszym krokiem jest ustalenie, ile wart jest dany samochód i ustalenie rozsądnej ceny sprzedaży. Można to zrobić na kilka sposobów:
- Poproś o wycenę fachowców z branży (mechaników, dealerów, sprzedawców itp.).
- Zapytaj firmę ubezpieczeniową o rzeczywistą wartość rynkową samochodu.
- Dowiedz się, ile inni właściciele żądają za podobne pojazdy.
- Aby uzyskać właściwą cenę końcową sprzedaży, połącz te zapytania. Warto wiedzieć, że dealerzy i ubezpieczyciele z reguły zaniżają ceny, podczas gdy osoby prywatne zawyżają.
Chcesz być na bieżąco? O wydarzeniach drogowych przeczytasz w lublininfo.pl
Postaw się w sytuacji kupującego
Kiedy osoba decyduje się na zakup używanego samochodu, nie tylko odkłada swoje pieniądze, ale także pokłada w nim swoje zaufanie. W przeciwieństwie do nowych pojazdów, samochody używane mają przeszłość, o której kupujący nie wie. Unikaj kłamstw odpowiadaj na wszystkie pytania sprzedającego jasno i zgodnie z prawdą.
Kupujący musi znać historię samochodu: czy miał jednego lub więcej właścicieli, czy był garażowany lub przechowywany pod gołym niebem, czy był wykorzystywany do pracy lub do użytku rodzinnego, czy był terminowo serwisowany. Każda dokumentacja, która może udowodnić opiekę nad samochodem będzie bardzo przydatna w pomocy przy podejmowaniu decyzji. Kupujący może też wiedzieć pewne rzeczy z wyprzedzeniem z raportów dostępnych w Internecie.
Mimo to należy udowodnić, że wszystkie płatności są aktualne i że pojazd przeszedł kontrolę. Jeśli przechowujesz faktury za naprawy i ulepszenia, dobrze jest je również pokazać: sprzyja to przejrzystości i zaufaniu kupującego. Jeśli zostaniesz poproszony o jazdę próbną samochodem przed zakupem, nie odmawiaj, bo będzie to wyglądało, jakbyś próbował coś ukryć.
Podkreślenie cech
Dwa zasadnicze kryteria, które wpływają na wycenę samochodu to wiek i przebieg. Zawsze powinny być one podane w ogłoszeniu. Inne ciekawe szczegóły wymieniamy tutaj. Przejrzyj je i wymień w swoim ogłoszeniu:
- Marka i model.
- Informacja, czy pojazd nie brał udziału w żadnym wypadku.
- Przejście wszystkich kontroli mechanicznych.
- Stan podwozia i nadwozia.
- Liczba właścicieli, których miał samochód.
- Stan silnika, rodzaj używanego paliwa i jego zużycie.
- Stan tapicerki.
- Akcesoria zapewniające bezpieczeństwo i komfort.
- Cena.
Zewnętrzny wygląd samochodu
Czystość, schludność i dbałość o szczegóły sprawiają dobre wrażenie, To psychologia: jeśli właściciel dba o czyszczenie, odkurzanie, woskowanie i perfumowanie swojego samochodu, to tak samo powinien dbać o elementy mechaniczne i konstrukcyjne.
Jeśli chodzi o zdjęcia w ogłoszeniu (nigdy nie zapomnij ich zamieścić), powinieneś zrobić ich co najmniej sześć: dwa z boków, jedno z przodu, jedno z tyłu, jedno z wnętrza i jedno z silnika, z podniesioną maską. To pokaże, że niczego nie ukrywasz.