Każdy, kto chce mieć prawo jazdy musi odbyć specjalny kurs który przygotowuje nas do egzaminu składającego się z części zarówno praktycznej jak i teoretycznej. W jego trakcie egzaminator przepytuje nas także ze znajomości samochodu i zleca wykonanie podstawowych manewrów takich jak jazda po łuku czy równoległe parkowanie. Czego jeszcze uczą nas w szkołach jazdy?
Jak wygląda kurs na prawo jazdy?
Kurs na prawo jazdy przygotowuje nas do egzaminu, który musimy odbyć, aby zdobyć uprawnienia do poruszania się po drodze i zostania kierowcą. Składa się on z 2 części: 30 godzin teoretycznej mającej formę wykładów i 30 godzin części praktycznej a dla zdania naszego egzaminu obie są równie ważne. Zazwyczaj teoretyczne zajęcia mają formę wykładów lub ćwiczeń, na których wykładowcy uczą nas przepisów ruchu drogowego, zasad pierwszej pomocy, a także zapoznają nas z obowiązkami i prawami, jakie będziemy mieli jako kierowcy.
Następnie po szkoleniu teoretycznym odbywamy z naszym instruktorem naukę jazdy, w skład której wchodzą lekcję odbywające się na placu manewrowym i jazda po mieście. Po odbyciu kursu i stwierdzeniu przez lekarza braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu możemy udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu drogowego i zapisać się na Państwowy egzamin.
Dlaczego część teoretyczna kursu na prawo jazdy jest ważna?
Praktyczna nauka jazdy jest bardzo ważna, jeżeli chodzi o nasze przygotowanie się do egzaminu, ale wielu byłych kursantów z miast takich jak Częstochowa czy Kalisz stwierdza, że odpowiednie teoretycznie przygotowanie jest równie istotne.
Szkoła jazdy, do której zapiszemy się na kurs w trakcie teorii uczy nas nie tylko podstawowych zagadnień związanych z samochodem o które może zapytać nas egzaminator takich jak sprawdzenie poziomu oleju czy płynu do spryskiwaczy.
Wiele ze szkół, które w odpowiedni i angażujący sposób prowadzą swoje zajęcia teoretyczne tłumaczą kursantom zagadnienia z których korzystają oni jako kierowcy przez wiele lat zanim nabiorą własnych doświadczeń. Bardzo ważne mogą okazać się dla nas zarówno wskazówki dotyczące zachowań na drodze, jak i wiedza z zakresu techniki jazdy czy odnośnie niektórych czynności obsługowych samochodu.
Szkoła jazdy- jak wybrać najlepszą?
Odpowiednia szkoła jazdy kładzie nacisk nie tylko na praktyczną część naszego testu. W dobrej szkole jazdy równie ważne jest przygotowanie teoretyczne i zapewnienie nam dostępu do wszelkich materiałów, z których będziemy mogli się nauczyć przepisów ruchu i zasad, jakie panują na drodze. Nasi wykładowcy powinni nam także przekazać podstawową wiedzę o samochodach tak abyśmy w pełni przygotowani w tym zakresie mogli podejść do egzaminu.
Dobrym przykładem w tej kwestii jest np. prawo jazdy częstochowa szkoła jazdy OSK Progress, która ma w swojej kadrze nie tylko wykwalifikowanych instruktorów mających wiedzę na temat miejsc najczęściej odwiedzanych podczas egzaminów, ale także posiada doświadczonych wykładowców, którzy wiedzą jak nauczyć kursantów w szybkim tempie podstawowych zagadnień z teoretycznej części egzaminu.