Wpływ alkoholu na prowadzenie pojazdu jest złożony i zależy od wielu czynników. Ten przewodnik dostarczy Ci podstawowych informacji na temat alkoholu, jego wpływu na organizm, tego, co prawo mówi o prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu, a także co zrobić, jeśli pijesz za dużo.
Picie i prowadzenie pojazdu – dlaczego to zły pomysł?
Picie i prowadzenie samochodu ma miejsce wtedy, gdy osoba pije alkohol, a następnie wsiada za kierownicę samochodu. Picie i prowadzenie samochodu może prowadzić do poważnych obrażeń, śmierci lub innych strasznych konsekwencji.
Ludzie, którzy piją i prowadzą samochód, często uważają, że są bardziej wykwalifikowani w prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu niż w rzeczywistości. Uważają również, że ich zdolność do kierowania spada wraz ze wzrostem liczby napojów. Ale to nieprawda! Wraz ze wzrostem liczby drinków dramatycznie wzrasta ryzyko wypadku.
Ile alkoholu jest w porządku dla kierowcy w trasie?
Prawny limit dla kierowców w Polsce to 0,2 promila alkoholu we krwi. Oznacza to, że kierowcy nie mogą spożywać tak naprawdę żadnych ilości alkoholu, jeśli chcą pozostać na drodze. Nie ma „bezpiecznej” ilości alkoholu dla kierowców, zawsze lepiej być bezpiecznym niż żałować.
Niebezpieczeństwa związane z piciem i prowadzeniem samochodu
Niebezpieczeństwa związane z piciem i prowadzeniem samochodu nie zawsze są oczywiste dla ludzi. Dzieje się tak, ponieważ mogą nie mieć doświadczenia przebywania w samochodzie z kimś, kto jest pijany. Ale prawda jest taka, że może być tak samo niebezpieczna jak jazda pod wpływem alkoholu.
Dlatego istnieją surowe przepisy dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu. Na przykład w niektórych krajach nie możesz kupić alkoholu, jeśli masz mniej niż 18 lat. Lub jeśli jesteś w tym wieku, ale po piciu po raz pierwszy prowadzisz samochód, musisz odczekać co najmniej 8 godzin, zanim ponownie zasiądziesz za kierownicą.
Statystyki dotyczące alkoholu i prowadzenia pojazdów
Alkohol to narkotyk, który ma znaczący wpływ na sposób, w jaki prowadzimy samochód. Obniża nasze zahamowania i spowalnia refleks. Satystyki jazdy pod wpływem alkoholu na świecie są znaczące:
– W 2015 r. w wypadkach z udziałem kierowców pod wpływem alkoholu zginęło 10 265 osób
– Spośród tych 10 265 około 1150 zginęło w wypadkach z udziałem kierowców, których poziom alkoholu we krwi był 0,08% lub wyższy
– W 2016 r. miały miejsce 992 śmiertelne wypadki z udziałem kierowców niepełnosprawnych
Po alkoholu dochodzi do wielu wypadków śmiertelnych. Odwiedź nadrogach.pl i sprawdź, jakie niebezpieczeństwa czyhają na Ciebie po wskoczeniu za kierownicę w stanie nietrzeźwym.